Ukrayna’da savaşın acısını gezici kilise korosu unutturuyor

Başkent Kiev bölgesinde yer alan, savaşın başladığı birinci periyotlarda ağır çatışmalara sahne olan kent ve köylerde kalanlar sıkıntı kurallar altında yaşıyor.

Özellikle şubatın sonundan nisanın birinci günlerine kadar ağır çatışmaların olduğu yerleşim yerlerinde kalanlar, hala savaşın açtığı yaraları sarmaya çalışıyor.

Yılbaşı gecesi yaklaşmasına karşın yeni yılı karşılamak için fazla bir hazırlığın görülmediği köy ve kasabalarda birçok kişi, insani yardımlar sayesinde hayatlarını sürdürüyor.

Ukrayna’da otobüsle yollara düşen kilise korosu, ülke genelinde savaşın izlerini taşıyan yerleşim yerlerini ziyaret ediyor, yıkılmış meskenler, yanmış otomobillerin ortasında ilerliyor ve bölge sakinlerinin meskenlerinin kapılarını çalıyor.

Savaşın acı yüzünü yansıtan köylerdeki meskenlerin bahçeleri ve kapı önlerinde halkın acısını paylaşan küme, sivillere yeni yıl armağanları dağıtırken uğradıkları her meskenin önünde müziklerini seslendiriyor.

“HALK BİZDEN YARDIM BEKLİYOR”

Koronun ziyaret ettiği Borodyanka kentine yakın Zahaltsi köyünde ahali, kapılarının önünde gençlerin söylediği müzikleri dinleyip aldıkları yeni yıl armağanlarıyla kısa müddetliğine de olsa savaşın acısını unutarak gülümsemeye çalışıyor.

Koroda gitar çalan 24 yaşındaki Aleksander Valkanov, yılbaşı gecesinden evvel halka yardım dağıtarak moral vermeye çalıştıklarını belirtti.

Arkadaşlarıyla Ukrayna’nın Rivne bölgesine bağlı Sarnı kentinden yola çıktıklarını lisana getiren Valkanov, “İnsanlara armağanlar dağıtmak, onlara müzik söyleyerek memnunluk vermek için geldik.” dedi.

Yola çıktıkları otobüsle insani yardımı taşıdıklarını, ulaştıkları bölgelerde gereksinim sahiplerine besin ve yardım gereçleri dağıttıklarını kaydeden Valkanov, Kiev bölgesinde Buça, Gostomel ve İrpin kentleri ile Vorzel kasabasını de ziyaret ettiklerini söyledi.

Savaşın yarattığı zorlukları halka unutturmak için grupla cephe sınırlarına yakın kentlere giderek yardım faaliyetleri gerçekleştirdiklerini anlatan Valkanov, “Siz de gördünüz, beşerler bizi görünce ağlıyor. Onlara umut vermeye çalışıyoruz. İnsanların çok yardıma gereksinimi var.” dedi.

Akordiyon çalarak arkadaşlarıyla müzik söyleyen 19 yaşındaki Vitaliy Khomech de savaşın başlangıcındaki şiddetli çatışmalarda bu köyün büyük hasar gördüğünü belirtti.

Zahaltsi köyünde kalanların yardıma muhtaçlık duyduklarını kaydeden Khomech, “Siviller, bizi büyük sevinçle karşılıyor, bir yandan da yardım bekliyorlar bizden.” sözünü kullandı. (AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir