Türkiye’de mutluluk oranı düşüşte, geçen yıla göre 5 puan geriledi

Türkiye’nin de ortalarında bulunduğu 34 ülkede, 36 bine yakın şahısla yapılan araştırmaya nazaran, insanların yüzde 54’ü çok keyifli yahut keyifli olduğu ortaya çıktı. Farklı ülkelerdeki insanların çoğunluğunda memnunluk hâlâ hakimse de, son yıllara nazaran daima düşüş eğilimi görülüyor. Onda birinden fazlası kendini çok mutsuz yahut mutsuz olarak görürken, üçte biri kendini ne keyifli ne de mutsuz olarak görüyor. Yapılan araştırmada Türkiye’de 10 bireyden biri çok keyifli, üç şahıstan biri ise memnun olduğunu söyledi. Türkiye’de memnunluk oranı geçen yıla nazaran 5 puan gerileyerek yüzde 42’den yüzde 37’e düştü.

TÜRKİYE’DE ERKEKLER DAHA MUTLU

Türkiye’de memnunluk oranı bayanlarda yüzde 30 iken, erkeklerde yüzde 44. Dünya genelinden farklı olarak Türkiye’de yaş arttıkça memnunluk da artıyor. En az keyifli küme yüzde 29 ile 18-34 yaş ortasındaki gençler iken 55 yaş ve üzerindeki bireylerin memnunluk oranı ise yüzde 45. Öte taraftan, Türkiye’de sosyoekonomik statü kümesi yükseldikçe memnunluk artıyor. Çalışma kümeleri açısından bakıldığında ise memnunluk oranları şöyle; esnaf yüzde 54, emekliler yüzde 40, fiyatlı çalışanlar yüzde 37, mesken bayanları yüzde 35, öğrenciler yüzde 20 ve işsizler yüzde 18.

MUTLULUĞUN CİNSİYETİ YOK  

Türkiye’nin bilakis, dünyada yaş ilerledikçe memnunluk azalıyor. Dünyada 18-34 yaş kümesi, yüzde 60 oranla en keyifli kesim. Memnun olanların oranı 35-54 yaş kümesine yüzde 53’e, 55 yaş ve üzeri bireylerde ise yüzde 46’ye düşüyor. İlgi cazibeli bir nokta ise mutluluğun cinsiyeti yok, bayan ve erkekler birebir oranda memnunlar. Memnunluk çalışma durumundan da etkileniyor. Türkiye ile  dünya insanları ortasındaki en bariz fark ise çalışma kümelerinde kendini gösteriyor. Mesken bayanlarının yüzde 59’u, öğrencilerin yüzde 58’I, çalışanların yüzde 56’sı memnun bölümü oluşturuyor. En düşük memnunluk oranları yüzde 48 ile işsizler ile yüzde 43 ile emeklilerde.

EN MEMNUN DİN KÜMESİ HİNDULAR

Dinler ortasında da memnunluk farklılıkları var. Dünyadaki en keyifli din kümesi yüzde 68 ile Hindular iken, onları yüzde 62 ile Müslümanlar izliyor. Hristiyanlar yüzde 58, Roman Katolik ve Protestan Hristiyanlar, Budistler ise yüzde 56’ya yakın memnunluk oranlarına sahip. En az keyifli kümeler ise yüzde 45 ile Yahudiler, yüzde 46 ile Ateist ve Agnostiklerler, Ortodokslar.

AA

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir