Tarikatçinin tecavüz ettiği zihinsel engelli genç kız intihar etti

Olay, Halktv.com.tr’den Seyhan Avşar’ın dava evrakından aktardığı haberine nazaran 7 Mart’ta yaşandı. E.D. 23 yaşındaydı. Yüzde 50 zihinsel engelli E.D., manisi sebebiyle tek başına işe gidemiyordu. Dedesi her sabah E.D.’yi çalıştığı okula götürüyor, mesai bitiminde ise alıp meskenine bırakıyordu.

BANKTA OTURDUĞU ESNADA YANINA GELDİ

O gün, dedesi E.’yi çalıştığı okula bıraktı. Fakat E., okul görevlilerine “Canım sıkılıyor” diyerek okuldan ayrıldı. E.D., okula yakın bir yerde bulunan toplumsal tesise kadar yürüdü. Burada bir bankta oturdu. O esnada, E.’nin yanına bir kişi geldi. E.D. bu kişiyi tanımıyor dahası daha evvel de hiç görmemişti. Dava evrakına nazaran bu kişi İsmailağa topluluğuna yakınlığı ile bilinen “Uzlet İlim Yayma Derneği Başkanı Ali Rıza Sade Hoca Efendi” olarak tanınan Alperen Sade’den (34) idi.


DEDESİNİ ARAMASINA MANİ OLDU

İddiaya nazaran Sade, zihinsel engelli E.’ye, “Seni biraz Tuzla’da gezdireyim mi?” diye sordu. E.D.’de de, başına geleceklerden habersiz, kabul etti. Alperen Sade, E.’yi aracına alarak Tuzla’ya gerçek yola çıktı. E.D. araçta dedesini aramak istedi. Lakin Sade buna müsaade vermedi. Teze nazaran, Sade genç kızı “Seni öldürürüm” diyerek dedesini aramaktan vazgeçirdi. Sade Genç kızı Çekmeköy’deki meskenine götürdü.


TECAVÜZDEN EVVEL İMAM NİKAHI KIYILDI

Sade, konutunda makarna pişirdi ve E.’ye de yedirdi. Teze nazaran daha sonra Sade, “Şimdi bize imam nikâhı kıyılacak” diyerek yan odaya geçti. Konuttan, bir anda Kur’an sesleri yükseldi. E.D., olan biten hiçbir şeye mana veremiyordu. Sade bir müddet sonra odaya geri döndü ve genç kızı yatak odasına götürdü. Soyunmasını istedi. Genç kız itiraz etti; bağırdı. Teze nazaran Alperen Sade genç kıza tecavüz etti.


GECE 01.00’DE KÖPRÜ ALTINDA BIRAKTI

İddiaya nazaran E.D.’ye yönelik tecavüz dehşeti birçok kere tekrar etti. Sade, daha sonra genç kızı banyoya sokup yıkadı. Sade, E.D.’yi de alarak meskenden çıktı. Sade, gece saat 01.00 sıralarında genç kızı bir AVM’ye yakın köprü altına bırakıp kaçtı. E. çalıştığı anaokuluna kadar yürüdü. Meskenini bulamayınca okulda sabahladı. Sabah okula gelen öğretmenler E.D.’nin ailesini arayarak haber verdi.

YAŞADIKLARINI SÖZÜNDE ANLATTI

E.D. başından geçenleri kız kardeşine anlattı. Aile çabucak emniyete başvurdu. E.D. emniyet sözünde şunları söyledi: “Bana ‘imam nikâhı kıyacağız’ dedi. Beni bir odaya kapattı. Kuran okuma sesleri duydum. Sonra geri geldi. Kıyafetlerimi çıkarmamı istedi. ‘Bırak beni’ diye bağırdım. Kıyafetlerimi zorla çıkardı. Beni yatağa itti. Zorla bana sahip oldu. Daha sonra bedenimin üzerine bir sıvı geldiğini hissettim. Canım çok acıdı. Bunu birkaç kere tekrarladı. Sonra beni duşa sokup yıkadı. Kıyafetlerimi giydim. Konuttan çıktık. Beni bir köprü altına bıraktı. Yürüyerek iş yerime gittim. Geceyi burada geçirdim.”

“HAYIRSEVER BİRİ OLDUĞUM İÇİN GÖTÜRDÜM”

E.D.’nin sözü sonrası polis, savcılık talimatı ile çalışmalarına sürat verdi. Günlerce iz sürüldü. Plaka takip sistemi ile MOBESE kayıtlarına bakıldı. Ve, E.D.’nin hayatını karartan Alperen Sade, olaydan 10 gün sonra gözaltına aldı. Sade birinci tabirinde toplumsal tesise kahvaltı yapmak için gittiğini belirterek “E.D. yanıma gelerek elindeki sigarayı yakmak için ateş istedi. Sonra kendisi Tuzla’ya gitmek istedi. Hayırsever bir insan olduğum için onu Tuzla’da bulunan Palmiye Toplumsal Tesisine götürdüm. Buranın kapalı olması sebebiyle giriş yapamadık. E.D. benim meskenime gelmek istedi. Ben de onu Çekmeköy’deki konutuma götürdüm. Rastgele bir zihinsel pürüzü olduğunu fark etmedim. Konuta vardığımızda E.’ye bir kitap verdim. 2-3 saat kitap okudu. Konuta gitmesini söyledim. Ancak gitmedi. Kendisinin ısrarı üzerine E.’yi araç ile Neomarin AVM civarında bir yere gece vakti bıraktım” sözlerini kullandı.

GENÇ BAYAN HAYATINA SON VERDİ

Alperen Sade çıkarıldığı Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklandı. Sade tutuklandı fakat E.D. ise yaşadığı dehşetin tesirinden bir türlü çıkamadı. E.D. olaydan 15 gün, yani 23 Mart günü, Pendik’te, ailesi ile yaşadığı apartmanın 4’üncü katında bulunan meskenlerinin yatak odasının penceresinden atlayarak ömrüne son verdi.

SORUŞTURMA TAMAMLANDI, DAVA AÇILDI

Alperen Sade hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca geçen günlerde iddianame hazırlandı. İddianamede Sade’nin, E.D.’nin zekâ geriliğinden yararlanarak imam nikâhı kıydığına işaret edildi. İddianamede Sade’nin E.D.’yi istismar ettiği ve buna dayanamayan genç bayanın intihar ettiği anlatıldı. Sade’nin “Cinsel gayeyle tehdit kullanma suretiyle kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma” ve “Organ sokmak suretiyle cinsel saldırı” kabahatlerinden cezalandırılması istendi. Mağdurenin intiharına ait soruşturmanın ise ayrıyeten yürütüldüğü belirtildi. Sevk hususlarına nazaran Sade’nin 3 yıldan 26,5 yıla kadar mahpusu istendi.

O DERNEK NE VAKİT KURULDU

Uzlet İlim Yayma Derneği şimdilerde tutuklu bulunan Alperen Sade (Ali İstek Sade Hoca Efendi) tarafından 2020 yılında kuruldu. Halktv.com.tr’nin edindiği bilgilere nazaran bu dernek hala faaliyetlerine devam ediyor. Alperen Sade’nin kurucu başkanı olduğu dernek çok sayıda çocuğa “eğitim” veriyor. İsmailağa Cemaati’ne bağlı olan bu dernek sık sık cemaatin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu için Kuran okutma programları düzenliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir