Süleymaniye Camii’nin siluetinin bozan İlim Yayma Vakfı’na ait tartışmalı plan değişikliği, İBB Meclisi’nde kabul edildi

İlim Yayma Vakfı’nın, Mimar Sinan’ın kalfalık yapıtı olan, 470 yıllık Süleymaniye Camisi’nin siluetini bozan tartışmalı plan değişikliğine İBB Meclisi’ndeki AKP ve MHP’li meclis üyeleri bir defa daha “evet” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) aralık ayı meclis toplantısında, Fatih’teki plan değişikliği gündeme geldi. Kentsel dönüşüm çalışmalarının yapıldığı tarihi Süleymaniye semtinin Fatih Demirtaş Mahallesi’nde İlim Yayma Vakfı için inşa edilen ve 2024’te bitmesi planlanan yapı, Süleymaniye Camisi’nin siluetini bozduğu gerekçesiyle günlerce reaksiyonlara neden olmuştu. İBB’nin geçen yıl eylül ayı meclis oturumunda gündeme gelen plan değişikliği, CHP ve İYİ Parti kümesinin hayır oyuna rağmen AKP ve MHP’li meclis üyelerinin, “evet” oyu kullanarak oy çokluğuyla kabul edilmişti.

Cumhuriyet’ten Gökhan Kam imzalı habere nazaran, kabul edilen plan değişikliğinde olumlu görüşü bulunan, İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Müdafaa Bölge Kurulu’nun kapatılıp kelam konusu heyetin vazife ve yetki alanlarının İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıkları Muhafaza Bölge Müdürlüğü’ne devredilmesi nedeniyle plan değişikliği teklifi için müdafaa heyetinden yine görüş talep edildi.

İstanbul 4 Numaralı KVKB Müdürlüğü’nün olumlu görüşü plan değişikliği raporuna tekrar eklenerek İBB meclisi aralık ayı meclis toplantısında tekrar oylandı. Teklif AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oyuyla oy çokluğuyla tekrar kabul edildi.

Ne olmuştu?

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, inşaatın fotoğraflarını paylaşarak caminin silüetini bozduğu gerekçesiyle reaksiyon göstermişti. Polat, “İzinli olsa da Süleymaniye Cami silüeti üzere bir hazineye bu yapılan zulümdür. Yapmayın” demişti.

İlim Yayma Vakfı, inşa ettikleri binanın Süleymaniye Mescidi’nin silüetini kapattığına yönelik İBB’den gösterilen reaksiyona ait olarak, “Daha yüksek ve büyük bir bina yıkılarak yerine kademelendirilmiş, bölgenin tarihi siluetine uygun ve inşaat alanı daha küçük bir bina yapılmaktadır” açıklamasını yapmıştı. 

İBB’nin inşaatın acil durdurulması için müracaat yaparken, kamuoyundan da yansılar yükselmişti.

Tartışmanın sürmesi üzerine İlim Yayma Vakfı bir açıklama daha yaparak, “Süleymaniye, İstanbul’un ruhudur. İlim Yayma Vakfı’nın varlık sebebi, bu ruhun muhafazasıdır. Süleymaniye’nin ruhuna ziyan verebilecek rastgele bir teşebbüsü evvel biz kabul etmeyiz. Süleymaniye’nin siluetinin korunması için üzerimize düşen her çeşit fedakarlığı yapmaya hazır olduğumuzu beyan ediyoruz. İlgili kurum ve kuruluşları, üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye davet ediyoruz” ifadesini kullanmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul simgelerinden Süleymaniye Camii’nin silüetini bozan ve inşaata devam edilen İlim Yayma Cemiyeti’nin inşaatını mühürlediklerini duyurmuştu. 

TIKLAYIN – İBB’nin inşaatını mühürlediği İlim Yayma Vakfı: Durmuş bir inşaatın mühürlenmiş olmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz

TIKLAYIN – İmamoğlu duyurdu: İBB, Süleymaniye Camii’nin silüetini bozan İlim Yayma Cemiyeti’nin inşaatını mühürledi

İlim Yayma Vakfı’nın, Mimar Sinan’ın kalfalık yapıtı olan, 470 yıllık Süleymaniye Camisi’nin siluetini bozan tartışmalı plan değişikliğine İBB Meclisi’ndeki AKP ve MHP’li meclis üyeleri bir kere daha “evet” dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) aralık ayı meclis toplantısında, Fatih’teki plan değişikliği gündeme geldi. Kentsel dönüşüm çalışmalarının yapıldığı tarihi Süleymaniye semtinin Fatih Demirtaş Mahallesi’nde İlim Yayma Vakfı için inşa edilen ve 2024’te bitmesi planlanan yapı, Süleymaniye Camisi’nin siluetini bozduğu gerekçesiyle günlerce reaksiyonlara neden olmuştu. İBB’nin geçen yıl eylül ayı meclis oturumunda gündeme gelen plan değişikliği, CHP ve İYİ Parti kümesinin hayır oyuna rağmen AKP ve MHP’li meclis üyelerinin, “evet” oyu kullanarak oyçokluğuyla kabul edilmişti.

 

Cumhuriyet’ten Gçökhan Kam imzalı habere nazaran, kabul edilen plan değişikliğinde olumlu görüşü bulunan, İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Muhafaza Bölge Kurulu’nun kapatılıp kelam konusu heyetin misyon ve yetki alanlarının İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıkları Muhafaza Bölge Müdürlüğü’ne devredilmesi nedeniyle plan değişikliği teklifi için müdafaa heyetinden tekrar görüş talep edildi.

İstanbul 4 Numaralı KVKB Müdürlüğü’nün olumlu görüşü plan değişikliği raporuna yine eklenerek İBB meclisi aralık ayı meclis toplantısında tekrar oylandı. Teklif AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oyuyla oyçokluğuyla tekrar kabul edildi.

 

 

Süleymaniye Camii’nin silüetini bozan inşaatın kalıpları söküldü

TIKLAYIN – İlim Yayma Vakfı: Süleymaniye’nin silüetinin korunması için üzerimize düşen her çeşit fedakârlığı yapmaya hazırız

TIKLAYIN – Süleymaniye Camii’nin silüetini bozduğu gerekçesiyle reaksiyon gösterilmişti: İBB’den İlim Yayma Vakfı inşaatı için ‘acil durdurma’ başvurusu

TIKLAYIN – Süleymaniye Camisi’nin silüetini bozduğu gerekçesiyle İBB’nin reaksiyon gösterdiği İlim Yayma Vakfı: Daha görünür olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir