Sudan’dan kalkan tahliye uçakları Kıbrıs’ta: ‘Özel ulusal plan’ devrede

Sudan’da ordu ve paramiliter Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasındaki çatışmalar 15 Nisan’dan bu yana devam ederken, ülkede mahsur kalan yabancı vatandaşların tahliyesi için yürütülen uğraşlarda Güney Kıbrıs da büyük rol oynuyor. Adanın güney ucunda İngiltere’ye ilişkin Ağrotur (Akrotiri) Üssü’nden Sudan’a özel uçuşlar gerçekleştiriliyor.

Kıbrıs medyasına yansıyan haberlere nazaran, Sudan’dan kalkan ve yabancı vatandaşlarla yetkilileri taşıyan uçaklar Güney Kıbrıs’a ulaşmaya başladı.

SUDAN’DAN GELEN BİRİNCİ UÇAK LARNAKA’YA VARDI

Sudan’dan Larnaka’ya gelen birinci tahliye uçağını, Kıbrıs Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos karşıladı. Kıbrıs medyası ile BBC, daha evvel Sudan’dan kalkan iki uçağın daha erken saatlerde Larnaka havaalanına varacağını bildirmişti.

Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Bakan Kombos, Sudan’dan gelen sivillere tesis ve süreksiz konaklama sağlanması için Ulusal Plan ESTİA’nın devreye sokulmasının akabinde Larnaka’daki “Zenon” Uyum Merkezi’ni ziyaret etti. Bakan, ziyareti çerçevesinde salı gecesi adaya varan birinci uçakla tahliye edilen bireyleri Kıbrıs Cumhuriyeti ismine karşıladı. Sudan’dan tahliye uçuşu gerçekleştiren yeni uçakların önümüzdeki gün ve saatlerde, ülkedeki gelişmelere nazaran, Kıbrıs’a ulaşması bekleniyor.

TAHLİYELERDE ÜRDÜN VE KIBRIS BÜYÜK ROL OYNUYOR

Basına yansıyan haberlere nazaran, Sudan’dan tahliyelerde Ürdün ile Kıbrıs ‘başrolde’. Buna nazaran, Kıbrıs öteki Avrupa vatandaşları ile kendi vatandaşlarını tahliye etmek için harekete geçerken, adanın güneyindeki İngiliz Ağrotur Üssü’nde de ağır hareketlilik yaşanıyor. İngiltere Hava Kuvvetleri uçakları tahliyeler için Kıbrıs’tan Sudan’a uçuyor.

Diğer yandan, Lefkoşa, kriz altındaki bir bölgeden gelen yabancı vatandaşların Kıbrıs Cumhuriyeti toprakları üzerinden kabulü ve geri gönderilmesiyle ilgili “ESTİA” kodlu Özel Ulusal Planını devreye soktu. Plana nazaran, Sudan’dan tahliye edilen yabancı vatandaşlar Kıbrıs’ta özel olarak oluşturulmuş bir noktada konaklayacaklar. Kıbrıs Cumhuriyeti tahliye süreçleri için kelam konusu plan çerçevesinde yabancılara her türlü kolaylığı sağlayacak.

ESTİA ÖZEL ULUSAL PLANI DEVREDE

Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan basın açıklamasında, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bu çerçevede ‘dost ülkelere vatandaşlarının Sudan’dan Kıbrıs üzerinden geri dönüşleri için kolaylıklar sunma niyetinde olduğu’ belirtilmişti.

Basın açıklamasına nazaran, Kıbrıslıların yanı sıra Sudan’daki öbür vatandaşların da tahliyesine yönelik devam eden çabalar çerçevesinde Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, salı günü Dışişleri, Savunma, İçişleri ve Adalet ve Kamu Nizamı Bakanlarından oluşan Kriz İdaresi Bakanlar Kümesini topladı. Bakanlar Kümesinin, kriz altındaki bir bölgeden Kıbrıs Cumhuriyeti toprakları üzerinden yabancı vatandaşların kabulü ve geri dönüşü için ESTİA Özel Ulusal Planı’nı devreye sokmaya karar verdiği kaydedilmişti.

Basın açıklamasında, Kıbrıs’ın bu çerçevede dost ülkelere vatandaşlarının Sudan’dan Kıbrıs üzerinden geri dönüşleri için kolaylıklar sunma niyetinde olduğu da belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir