Sekiz ayda 1202 iş cinayeti yaşandı, uzmanlar denetimsizliklere dikkat çekti

İş Sıhhati ve Emekçi Güvenliği (İSİG) Meclisi, yılın birinci sekiz ayına ait iş cinayeti raporunu yayımladı. Rapora nazaran, geçen ay en az 186 emekçi hayatını yitirdi, sekiz ayda ise en az bin 202 emekçi hayatını yitirdi. En çok vefatın gerçekleştiği işkolu, 244 mevt ile “tarım ve orman” oldu. Tüm Üretici Köylü Sendikası (TÜM KÖY SEN) Eğitim ve Örgütlenme Uzmanı Sedat Başkavak ve Tarım ve Ziraat Yüksek Mühendisi İSİG Gönüllüsü Gökhan Turan, mevzuya ait Cumhuriyet’e konuştu.

Mevsimsimlik tarım çalışanlarının taşınarak çalıştığını belirten Turan, “İşçiler fındık toplama vakti Karadeniz’e, pamuk toplama vakti Çukurova’ya taşınıyor. Bu taşıma bölgelerdeki eserlerin hasat vaktine nazaran devam ediyor” dedi.

İşçilerin uygun şartlarda taşınmamasının ölümlü kazalara neden olabildiğine değinen Turan, “Traktörler insan taşıma araçları değildir” tabirlerini kullandı. Turan, “Mevsimlik tarım emekçileri çadırlarda hijyen şartlarının sağlanamadığı ortamda barınıyor. Ayrıyeten hiçbir toplumsal statüye de sahip değiller. İş standartları yok. Fındık emekçilerinin çuvalları sırtlarında kilometrelerce taşıdığı oluyor. ‘Bunu taşıyabilecek kapasiteye sahip mi’ diye soran yok. Muhtaçlık sahibi beşerler da bu şartlara razı gelmek zorunda kalıyor” dedi.

“SENDİKALAŞMA DÜŞÜK”

Başkavak ise Tarım ve Orman işkolu güvencesizliğin ve sendikalaşmanın en az olduğu meslek kümelerinden biri olduğuna değinerek “Tarım emekçileri ve orman çalışanları ismi olan fakat kendileri görülmeyen emekçilerdir. Çalışanların çalışma şartları değişmedikçe vefat oranları da değişmeyecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir