İşte NASA’nın tanıttığı yeni ‘uzay kıyafeti’

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran eni tasarım, astronotların Ay yüzeyinde yapacakları bilimsel deneylerde onlara yardımcı olacak ve hareket kabiliyetlerini artıracak özelliklere sahip.

2025’E YETİŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR

NASA, prototipi tanıtılan yeni uzay kıyafetini, ‘Artemis 3’ projesi kapsamında Ay’a yine beşerli seyahat yapmanın hedeflendiği 2025’e yetiştirmeye çalışıyor.

Halen ABD’li astronotlar tarafından giyilen uzay kıyafetleri 1981 yılında yapılan dizayna dayanıyor.

PROTOTİP 6 AYDA HAZIRLANDI

228 milyon dolarlık tasarım kontratını geçen yıl Teksas merkezli Axiom Uzay şirketi kazanmıştı ve prototipi hazırlamaları altı ay sürdü.

Bu yeni kıyafetin, bayan astronotlar için de daha uygun olmasına ihtimam gösterildi. Geçmişte bayan astronotların uzay seyahatlerinin, uygun vücut kıyafet bulunmaması nedeniyle sekteye uğradığı durumlar olmuştu.

NASA 2019’da uzay yürüyüşü yapmak üzere Milletlerarası Uzay İstasyonu’na iki bayan astronottan, Anne McClain ve Christina Koch’tan oluşan bir grup göndermek istemiş lakin seyahatten birkaç gün evvel bayanlara uygun vücutta iki adet uzay kıyafeti bulunamaması nedeniyle McClain’in yerine Nick Hague uzaya gönderilmişti.

Kıyafetin vücuda tam olarak uygun olması, çok yorgunluğu ve fizikî yaralanma riskini azaltıyor.

UZAY KIYAFETİNDE OLMASI GEREKENLER

Bir uzay kıyafetinin astronota sağlaması gereken birinci şey oksijen. Bu, dikkatli bir tasarım gerektiriyor çünkü dizayndaki bir kusur astronotun akciğerlerinin şişmesine ve vefatına neden olabilir.

NASA’nın uzay kıyafetleri bölümünün başkanı Lara Kearney, “Ay tehlikeli bir yer, bilhassa Ay’ın Güney Kutbu bizim için çok zorlayıcı olacak. Kıyafetin birçok termal gerekliliği karşılaması ve astronotlara âlâ bir hareket kabiliyeti sağlaması gerekiyor” dedi.

Önceki kıyafetlerin tersine, astronotlara daha fazla esneklik sağlaması için, bu yeni dizaynın birleşme noktalarında dikiş kullanıldı.

Ayrıca kaskın içinde de aydınlatma ve HD (yüksek çözünürlüklü) kamera bulunuyor.

Ay’da kullanılacak botlar da Ay’ın daima karanlık olan yüzeyindeki dondurucu soğuklara dayanabilecek halde tasarlandı.

Yeni kıyafetler üç boyutlu yazıcı ve lazer kesiciler de dahil gelişmiş üretim metodlarıyla yapılacak.

Axiom Space’in CEO’su Mike Suffredini, tasarladıkları uzay kıyafetinin Ay’ın Güney Kutbu’nun kuvvetli şartlarına hazır olacağını belirtti.

Yeni kıyafet üzerindeki deneyler bu yıl boyunca NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde sürecek.

NASA, 2025’teki Ay’a beşerli seyahat misyonuna yetişmek üzere iki adet kıyafet üretilmesi projesine 1 milyar dolar ayırdı.

2021’de yaptığı açıklamada NASA, kendi bünyesinde yeni uzay kıyafeti tasarlamak üzere 420 milyon dolar harcadıklarını lakin sonuçtan tatmin olunmayınca kıyafetin dizaynının tamamlanmasını özel bölümden istemeye karar verdiklerini açıklamıştı.

Ay’a son beşerli seyahat Aralık 1972’de Apollo 17 misyonuyla yapılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir