Adnan Oktar davasında yeni gelişme!

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi savcısı tarafından hazırlanan 445 sayfalık mütalaada elebaşı Oktar’ın 1994 yılında örgütün dışarıya açılması tarafında talimat verdiği bildirildi. İmkanı olanların iş kurması, iş kuramayanların ise iş bulmaları ve kazandıkları paraları örgüte “infak” ismi altında getirmeleri talimatlarının iletildiği anlatılan mütalaada, yapılan harcamalara ait örgüt önderinin daima bilgilendirildiği ve örgüt içinde tüm harcamaların son kararının örgüt lideri tarafından verildiği kaydedildi.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile Adnan Oktar Silahlı Cürüm Örgütü’nün epey benzeri saiklerle hareket ederek insanların dini hassasiyetlerini manipüle ettikleri bilgisine yer verilen mütalaada, devrin siyasi ve toplumsal şartlarına nazaran telaffuz geliştirdikleri ve faaliyetlerini buna nazaran tanzim ettikleri vurgulandı. Mütalaada, Akkuyu Nükleer Santral Projesi, Suriye siyasetleri ve Türkiye-Rusya’yı ilgilendiren istihbari bahislerde bilgi toplama, ayrılan örgüt üyelerinin sıkıntı durumda bırakılmaları için FETÖ’cü olduklarına ait yabancı istihbarat ünitelerine bilgi verilmesi halindeki aksiyonlarda bulundukları aktarıldı.

Etkin pişmanlık kararlarından yararlanmak isteyen sanık ve katılanların beyanlarına göre örgüt lideri sanık Adnan Oktar’ın bilhassa bayan örgüt mensuplarına yönelik “bakışını beğenmediği, yanlış hitap ettiği, kendisine itiraz ettiği/karşı çıktığı” üzere sebeplerle küfür ve hakaret içerikli kelamlar kullanarak ruhsal ve fiziki şiddet uyguladığı anlatılan mütalaada, Oktar’ın ayrıyeten örgüt üyelerinin eğitim alma hakkını engellediği belirtildi.

Mütalaada, Oktar’ın ayrıyeten sistematik formda örgüt mensuplarına cinsel istismarda bulunduğu, örgüt üyelerinin bir kısım bürokrat, siyasetçi, gazeteci, kamu vazifelisi ve sivil vatandaşlara yönelik şahsî bilgileri kaydedip Oktar’a sundukları, bu bilgilerin arşivlenmiş biçimde koruma edildiği kaydedildi. 

239 YILDAN 1198 YILA KADAR MAHPUSU İSTENDİ!

Oktar’ın, “örgüt yöneticiliği”, “FETÖ silahlı terör örgütüne yardım”, “siyasal yahut askeri casusluğa teşebbüs”, “eziyet”, “kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma”, “birden fazla bireyle birlikte birden fazla sefer çocuğa karşı cinsel istismar”, “cinsel saldırı”, “cinsel hücuma teşebbüs”, “kişisel bilgilerin kaydedilmesi”, “tehdide azmettirme” hatalarından 232 yıl 9 aydan 1198 yıla kadar mahpusu istendi.

Örgüt yöneticisi pozisyonundaki başka sanıklar Tarkan Yavaş, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Merve Büyükbayrak, Sinem Hacer Tezyapar, Yeliz Kabahati, Ayşegül Hüma Babuna ve Fatma Ceyda Ertüzün’ün de misal kabahatlerden cezalandırılması istenen mütalaada 71 tutuklu sanığın mevcut hallerinin devamı talep edildi.

Davaya 4 Ekim’de tarafların temele ait mütalaaya karşı savunmalarının alınmasıyla devam edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir